TERAPIA OBRZĘKU LIMFATYCZNEGO

 

Ośrodek Medyczny Tommed w Katowicach na Śląsku świadczy usługi w zakresie terapii obrzęków limfatycznych.

 

Czym jest obrzęk limfatyczny ?

Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek, którego przyczyną jest zastój chłonki wskutek nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych lub wrodzonych wad.

 

Powody powstawania obrzęku limfatycznego

Problem obrzęku limfatycznego dotyczy dużej grupy pacjentów

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania obrzęków limfatycznych jest choroba nowotworowa.

Niewydolność układu limfatycznego w populacji chorych onkologicznych może występować jako skutek zajęcia lub ucisku naczyń, węzłów chłonnych przez proces chorobowy, powiększone narządy wewnętrzne oraz powstawać również, jako objaw niepożądany leczenia przeciwnowotworowego (usuwanie węzłów chłonnych w trakcie zabiegów operacyjnych, radioterapia). 

Obrzęk może mieć także postać pierwotną (od urodzenia) o nieznanej etologii lub wtórną po np.: urazie uszkadzającym naczynia limfatyczne. W leczeniu obrzęków limfatycznych pierwszoplanową rolę odgrywa fizjoterapia. Międzynarodowe Towarzystwo Limfologiczne jako podstawową metodę leczenia obrzęku limfatycznego zaleca kompleksową terapię przeciwobrzękową (udrażniającą), która obejmuje manualny drenażlimfatyczny (MLD), bandażowanie (kompresoterapia), ćwiczenia poprawiające odpływ chłonki oraz pielęgnację skóry.

 

Jaki jest cel terapii obrzęków limfatycznych ?

Głównym celem postępowania terapeutycznego jest poprawa jakości życia pacjenta. Można ją osiągnąć nie tylko przez redukcję obrzęku, ale również przez zmniejszenie zwłóknienia tkanek, poprawę zakresu ruchomości stawów zajętej kończyny oraz przezwyciężenie problemów natury psychologicznej

 

KOMPLEKSOWA TERAPIA OBRZĘKÓW

Obejmuje dwie następujące po sobie fazy terapii:

I faza, intensywna — maksymalna redukcja obrzęku.

W tym celu stosuje się codziennie: manualny drenaż limfatyczny, kompresoterapię w postaci bandażowania i ćwiczenia poprawiające odpływ chłonki. Czas trwania pierwszej fazy leczenia zależy od stopnia zaawansowania obrzęku u pacjenta poddawanego terapii.

II faza, utrwalająco-optymalizująca — celem jest utrwalenie i utrzymanie efektów terapii uzyskanych w trakcie leczenia intensywnego. W tym celu stosuje się: automasaż, kompresoterapię w postaci elastycznych materiałów uciskowych i ćwiczenia poprawiające odpływ chłonki. 

 

Manualny drenaż limfatyczny 

Drenaż limfatyczny jest delikatną i powolną kombinacją ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących. Głównym celem wykonywania drenażu jest pobudzenie aktywności naczyń limfatycznych, opróżnianie dróg chłonnych i odprowadzanie przez nie powstałego obrzęku. 

Kompresoterapia I fazy — bandażowanie.

Zastosowanie ucisku zewnętrznego jest kluczowym elementem terapii obrzęku limfatycznego. 

Kompresoterapia II fazy — gotowe materiały uciskowe

Po zakończeniu intensywnej fazy terapii, w celu kontynuacji leczenia kompresyjnego, stosuje się  gotowe materiały uciskowe (pończochy, rękawy).

 

Kinezyterapia pacjentów z obrzękiem chłonnym.

Istotnym elementem terapii obrzęku chłonnego, wspomagającym naturalny drenaż chłonny oraz wnikanie płynu z przestrzeni międzykomórkowej do kapilar limfatycznych, jest ruch. Ćwiczenia czynne o niskim stopniu intensywności, bez dodatkowego obciążenia lub z zastosowaniem minimalnego oporu zewnętrznego poprawiają funkcję pompy mięśniowej. Ćwiczenia oddechowe wspomagają wytwarzanie ujemnego ciśnienia w klatce piersiowej, ułatwiającego transport chłonki. Ponadto ćwiczenia indywidualnie, dobrane do możliwości pacjenta, wpływają pozytywnie na jego ogólne samopoczucie i minimalizują dyskomfort psychiczny związany z obecnością obrzęku. 

 

WSKAZANIA DO MASAŻU LIMFATYCZNEGO

  • onkologiczne (po ablacji, usunięciu węzłów chłonnych., radioterapii)
  • opieka pourazowa (rany oparzeniowe, reabsorpcja po zranieniu, blizny)
  • zespół ciężkich nóg
  • zapobieganie zakrzepicy głębokiej
  • przewlekłe obrzęki
  • problemy żylne
  • tętnicze
  • obrzęk tłuszczowy
  • opieka po zabiegu liposukcji

 

Z ciekawostek

Masaże limfatyczne pomagają także w walce z cellulitem. Można je bez obaw dołączyć do terapii antycellulitowej i połączyć ich działanie z aktywnością fizyczną, dietą, nawadnianiem organizmu i innymi zabiegami antycellulitowymi. 

 

Usługi w zakresie TERAPII OBRZĘKÓW LIMFATYCZNYCH w Ośrodku Medycznym Tommed w Katowicach wykonywane są jako usługi prywatne. Zapraszamy do zapoznania się z CENNIKIEM.

 

KONTAKT: REHABILITACJA W KATOWICACH >>

 

 

© GRUPA MEDYCZNA TOMMED 2023.