Kriokomora dla zdrowia i urody

 

Przekonajmy się, że zimno wcale nie jest takie straszne!

Krioterapia ogólnoustrojowa jest nieodłącznym elementem tak zwanej kriorehabilitacji.  Jej ogólnoustrojowe działanie powoduje wystąpienie w organizmie człowieka wielu korzystnych efektów takich jak: efekt przeciwbólowy, nerwowo-mięśniowy, odpornościowy, krążeniowy, hormonalny oraz przeciwobrzękowy.

Kriokomora działa hartująco na organizm, przystosowuje go do niskich temperatur i zwiększa aktywność układu immunologicznego poprzez zwiększenie wydzielania leukocytów. Przebywanie w kriokomorze sprzyja wydzielaniu endorfin, które oprócz tego, że poprawiają nastrój, wykazują również działanie przeciwbólowe. Zabiegi w sprzyjają leczeniu depresji, nerwic, bezsenności i impotencji. Panie korzystające z kriokomory odczuwają łagodniejsze dolegliwości związane z klimakterium, a u mężczyzn obserwuje się wzrost testosteronu.

 

Jakie są wskazania do krioterapii ogólnoustrojowej ?

Do głównych wskazań krioterapii ogólnoustrojowej należą: schorzenia układu ruchu (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenia stawów), stwardnienie rozsiane, urazy stawów i tkanek miękkich (w fazie naprawczej), profilaktyka osteoporozy, łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenia okołostawowe (ścięgien, torebek stawowych, mięśni), dyskopatia (działanie objawowe), niedowłady spastyczne, infekcje dróg oddechowych, migrena.

Krioterapia ogólnoustrojowa znajduje również zastosowanie jako forma odnowy biologicznej.

Oczywiście nie każdy może skorzystać z krioterapii ogólnoustrojowej. Wśród głównych przeciwwskazań należy wymienić: klaustrofobię, krioglobulinemię (nieprawidłowe białko we krwi, jakie pod wpływem zimna ulega wytrąceniu), zespół Reynauda, zaburzenia czucia, pokrzywka na zimno, znaczna niedoczynność tarczycy, nowotwór złośliwy (w trakcie leczenia), ciężkie choroby serca i układu krążenia.

 

Jak pacjent powinien przygotować się do zabiegu w TOMMED Rehabilitacja Łętowskiego ?

Przed skorzystaniem z zabiegu pacjent odbywa wizytę lekarską, która kwalifikuje go do odbycia sesji terapeutycznej.  Warunkiem niezbędnym, aby skorzystać z kriokomory jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań. Przed przystąpieniem do zabiegu oraz bezpośrednio po nim mierzone jest tętno oraz ciśnienie tętnicze krwi. Wszystkie te informacje są notowane w karcie pacjenta, gdzie wpisywana jest również ilość sesji terapeutycznych oraz czas ich trwania.

Przed podjęciem zabiegu należy zaopatrzyć się w specjalny strój tzn.: czapkę lub opaskę, rękawiczki, skarpety (najlepiej bawełniane do kolan), kostium kąpielowy (kobiety), spodenki (mężczyźni) oraz maseczkę ochronną na twarz. Na stopy zakłada się drewniane chodaki.

W celu uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się, aby sesje wykonywać w seriach od 10 do 30 wejść.

 

Jak przebiega zabieg w kriokomorze w TOMMED Rehabilitacja Łętowskiego w Katowicach ?

Zabieg wykonywany jest w specjalnie skonstruowanej kriokomorze, gdzie temperatura sięga od minus 110 do minus 160 stopni Celsjusza. Czas przebywania pacjenta w kriokomorze wynosi początkowo pół minuty i stopniowo jest wydłużany do około 3 minut. Należy oddychać powoli. Zabronione jest dotykanie oszronionych szyb, gdyż grozi do uszkodzeniem tkanki skórnej.

Podczas całego zabiegu w TOMMED Rehabilitacja Łętowskiego, pacjenci są pod opieką wykwalifikowanego terapeuty, który czuwa nad ich bezpieczeństwem.

 

Dobroczynne zimno

Po opuszczeniu kriokomory następuje wzrost ukrwienia ciała, mięśnie są rozluźnione, skóra wygładzona a stawy bardziej ruchome, dzięki czemu z dużą łatwością można wykonać rozmaite ćwiczenia. Bezpośrednio po wyjściu z kriokomory niezbędna jest kinezyterapia – czyli wykonanie określonych ćwiczeń gimnastycznych lub treningu na rowerach stacjonarnych. Wysiłek podnosi temperaturę ciała oraz pozwala na powrót organizmu do normy. Trening po wyjściu z kriokomory powinien trwać około 30 minut w zależności od indywidualnego stanu pacjenta.

Po odbyciu kompleksowej terapii, pacjenci TOMMED Rehabilitacja Łętowskiego odczują przypływ pozytywnej energii, co jest związane z wydzielaniem endorfin, czyli hormonów szczęścia.

 

KRIOKOMORA DLA URODY !

Zabiegi leczenia zimnem coraz częściej wykorzystywane są w medycynie estetycznej oraz dermatologii.

Ogólnoustrojowe działanie krioterapii, czyli seanse w kriokomorze poprawiają wygląd cery. Terapia zalecana jest osobom borykającym się z bliznami skórnymi oraz trądzikiem. Przebywając w kriokomorze uzyskujemy efekt napięcia skóry na całym ciele: w obrębie brzucha, ramion i biustu. Poprzez zastosowanie niskich temperatur wpływamy na poprawę jędrności i nawilżenia skóry. Korzystanie z kriokomory jest pomocne w walce z cellulitem i niechcianą tkanką tłuszczową!

Wśród nowatorskich metod walki z nadwagą i otyłością stosowany jest zabieg polegający na zamrażaniu komórek tłuszczowych. Zastosowanie niskich temperatur wspomaga proces odchudzania oraz likwiduje niechcianą tzw. skórkę pomarańczową, poprzez zwiększenie jędrności pośladków oraz okolic ud i brzucha. Podczas pobytu w kriokomorze polepsza się metabolizm węglowodanów oraz tłuszczy, dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej oraz usunięcia szkodliwych toksyn z organizmu. Jest to efekt pobudzenia wydzielania glikokortykosteroidów w korze nadnerczy oraz trójjodotyroniny i czterojodotyroniny w tarczycy, usprawniany jest metabolizm cukrów, białek i tłuszczu.  A więc otrzymywany jest efekt sprzyjający odchudzaniu, oczywiście pod warunkiem, że pacjent utrzyma odpowiednią dietę i od razu po wyjściu z kriokomory nie biegnie po pączka albo golonko.

W Ośrodku Tommed Rehabilitacja Łętowskiego seanse w kriokomorze zalecane są dla osób dbających o odnowę biologiczną ciała. Pamiętajmy kriokomora nie tylko wpływa korzystnie na nasze zdrowie, ale także opóźnia proces starzenia!

 

kiedy w Ośrodku TOMMED Rehabilitacja Łętowskiego w Katowiach będzie można skorzystać z zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej ?

Ośrodek TOMMED Rehabilitacja Łętowskiego dostępny będzie dla pacjentów od stycznia 2018 roku. Krioterapia ogólnoustrojowa jest jednym z zabiegów, które będzie świadczył. Pacjenci będą mogli również skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej, lasera wysokoenergetycznego, fizykoterapii, masaży, terapii manualnej, leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych, oraz treningu funkcjonalnego. TOMMED Rehabilitacja to także terapia wad postawy dla dzieci i dorosłych, terapia dla kobiet w ciąży, fizjoterapia uroginekologiczna oraz opieka dla Amazonek. Z myślą o odnowie biologicznej ciała w ofercie TOMMED Rehabilitacja Łętowskiego znajdą się również zabiegi Wellness&SPA.

 

mgr fizjoterapii Aleksandra Bula

© GRUPA MEDYCZNA TOMMED 2023.