BIOPSJA FUZYJNA GRUCZOŁU KROKOWEGO w Katowicach

 

REWOLUCYJNA METODA W DIAGNOSTYCE NOWOTWORU PROSTATY - BIOPSJA FUZYJNA GRUCZOŁU KROKOWEGO W  GRUPIE MEDYCZNEJ TOMMED W KATOWICACH

W Grupie Medycznej Tommed w Katowicach, w placówce przy ulicy Fredry 22, wykonywana jest biopsja fuzyjna prostaty w celu diagnostyki raka gruczołu krokowego.

Podczas badania biopsji fuzyjnej stercza wykorzystywany jest najwyższej jakości sprzęt firmy Koelis Trinity.

Wysokospecjalistyczne urządzenie diagnostyczne Koelis Trinity cechuje się jedną z najwyższych czułością spośród dostępnych sprzętów, który w połączeniu z doświadczonym lekarzem urologiem wykonującym zabieg oraz patomorfologiem pozwala na postawienie trafnej diagnozy.

 

 

NA CZYM POLEGA I JAK PRZEBIEGA BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) ?

Biopsja fuzyjna prostaty to nowoczesna, małoinwazyjna metoda wykorzystywana w diagnostyce raka stercza (prostaty) u mężczyzn. 

Celem biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego jest potwierdzenie lub wykluczenie raka prostaty. Warto wiedzieć, że nowotwór stercza rozpoznany we wczesnym stadium daje dużą nadzieję całkowitego wyleczenia, dlatego nie należy zwlekać z diagnostyką.

Zabieg polega na pobraniu przezkroczowo wycinków do badania histopatologicznego w sposób celowany. Procedurę rozpoczyna się od nałożenia na siebie (fuzji) obrazów uzyskanych z mpMRI (rezonansu magnetycznego) oraz TRUS (USG przezodbytniczego). Następnie pobierane są wycinki precyzyjnie z ognisk podejrzanych o charakter nowotworowy do badania histopatologicznego czyli oceny tkanki pod kątem nowotworu stercza. Precyzja uzyskiwana dzięki obrazowaniu rezonansu magnetycznego jest istotnym czynnikiem różniącym biopsję fuzyjną od systematycznej (wykonywanej standardowo) w której wycinki pobierane są z przypadkowych miejsc w prostacie.

Badanie biopsji fuzyjnej łączy zalety ultrasonografii i rezonansu magnetycznego. W badaniu rezonansu magnetycznego możemy dokładnie zlokalizować ogniska podejrzane o charakter nowotworowy, natomiast dzięki badaniu ultrasonograficznemu uzyskujemy wysokiej jakości obraz prostaty w czasie rzeczywistym. 

Biopsja fuzyjna prostaty jest obecnie najbardziej innowacyjnym badaniem w diagnostyce nowotworu gruczołu krokowego oraz stanowi przełom w leczeniu raka stercza niskiego ryzyka, dzięki możliwości prowadzenia tzw. Aktywnej Obserwacji (AS- Active Surveillance).

Według aktualnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego wszystkie biopsje prostaty powinny być wykonywane w sposób celowany (biopsje fuzyjne) – czyli  powinny wykorzystywać diagnostykę obrazową w postaci rezonansu magnetycznego. 

 

DLACZEGO BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) PRZEZKROCZOWO ?

Zaletą biopsji fuzyjnej stercza jest sposób pobierania wycinków. Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego wszystkie biopsje fuzyjne prostaty powinny być wykonywana przezkroczowo ponieważ, zmniejsza to ilość zakażeń i zwiększa celność biopsji. Ważnym aspektem jest także zmniejszenie nacieków zapalnych w okolicy stercza co ułatwia wykonanie Radykalnej Prostatektomii (chirurgicznego usunięcia stercza).

BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY

 

BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) WSKAZANIA

Biopsja fuzyjna prostaty (gruczołu krokowego) przeznaczona jest dla wszystkich pacjentów (mężczyzn) diagnozowanych w kierunku raka prostaty. 

Wskazaniem do przeprowadzenia biopsji fuzyjnej prostaty są:

  • nieprawidłowości stwierdzone podczas badania rezonansem magnetycznym tego narządu
  • nieprawidłowości w badaniu per rectum
  • stwierdzenie podwyższonego stężenie PSA
  • dodatni wynik testu PCA 3
  • wcześniejsza biopsja nie wykazała komórek nowotworowych, ale stwierdzono komórki o nieprawidłowej budowie
  • wcześniejsza biopsja nie wykazała zmian nowotworowych, ale wynik PSA jest podwyższony i wskazuje tendencję rosnącą

 

BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) ZNIECZULENIE

Istnieje możliwość wykonania biopsji fuzyjnej przezkroczowej prostaty (gruczołu krokowego) w znieczuleniu ogólnym, podczas którego pacjent nie czuje żadnych dolegliwości bólowych oraz w znieczuleniu miejscowym, w którym pacjent pozostaje świadomy.

Rodzaj znieczulenia wykorzystany do wykonania zabiegu biopsji pacjent omawia podczas wizyty kwalifikującej do badania.

 

JAK DŁUGO TRWA BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) ?

Badanie biopsji fuzyjnej prostaty trwa od 45 minut do godziny.

 

BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) PRZYGOTOWANIE

Kwestia przygotowania do biopsji fuzyjnej prostaty jest indywidualna i zależy m.in. od wieku, schorzeń towarzyszących, leków, które przyjmuje pacjent, rodzaju wybranego znieczulenia, dlatego o szczegółach przygotowania do badania  może poinformować wyłącznie lekarz prowadzący. 

 

BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) RYZYKO ZWIĄZANE Z ZABIEGIEM, MOŻLIWE POWIKŁANIA

Biopsja prostaty jest uznawana za stosunkowo bezpieczną, ale jak w przypadku każdego tego typu zabiegu, mogą wystąpić po niej pewne powikłania.

Powikłania po biopsji fuzyjnej przezkroczowej prostaty występują zdecydowanie rzadziej niż po tradycyjnej biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty nie wpływa istotnie na życie i aktywności pacjenta, natomiast należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

U niektórych pacjentów mogą występować pewne powikłania, do których możemy zaliczyć:

  • Krwawienie z miąższu gruczołu, pojawienie się krwi w moczu oraz w nasieniu - objawy te mogą utrzymywać się nawet do 4 tygodni po badaniu i nie są powodem do niepokoju
  • Przejściowe zatrzymanie moczu
  • Ostre zakażenie stercza (niezwykle rzadkie przy dostępie przezkroczowym)
  • Infekcja dróg moczowych
  • Posocznica
  • Zatrzymanie moczu - konieczność założenia cewnika
  • Krwiomocz
  • Uszkodzenia mechaniczne w tym narządów jamy brzusznej
  • Powikłania zakrzepowo-zatorowe
  • Zwężenie cewki moczowej (jako powikłanie cewnikowania)

W przypadku wysokiej gorączki, dreszczy, przedłużającego się krwawienia po biopsji należy pilnie skontaktować się z urologiem (poradnia urologiczna lub ostry dyżur urologiczny).

 

BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) DOKŁADNOŚĆ BADANIA

Badanie biopsji fuzyjnej prostaty daje pewność trafienia w zmiany opisywane w rezonansie magnetycznym na poziomie >90%. 

 

CZY BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) BOLI ?

Biopsja fuzyjna prostaty jest badaniem podczas którego dolegliwości zgłaszane przez pacjentów porównywalne są do pobrania krwi. Po znieczuleniu dolegliwości ustępują. W przypadku znieczulenia ogólnego, które jest oferowane w naszej placówce, pacjent nie jest narażony na dolegliwości bólowe.

 

CZAS OCZEKIWANIA NA WYNIK Z BIOPSJI FUZYJNEJ PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) 

Wycinki z badania biopsji fuzyjnej prostaty, niezwłocznie są przekazywane do badania histopatologicznego. 

Na wynik badania biopsji fuzyjnej prostaty oczekuje się około 14 dni. Czas może ulec wydłużeniu, jeśli konieczne jest przeprowadzenie dalszej obróbki materiału. 

Na wydłużony czas oczekiwania na wynik biopsji fuzyjnej prostaty mogą mieć każe wpływ czynniki niezależne od Grupy Medycznej Tommed i laboratorium.

 

GDZIE W KATOWICACH (WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM) WYKONAĆ BIOPSJĘ FUZYJNĄ PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) ?

Biopsję fuzyjna prostaty można wykonać w Grupie Medycznej Tommed, Katowice w placówce przy ulicy Fredry 22 (województwo śląskie).

 

JAK UMÓWIĆ SIĘ NA WIZYTĘ / KWALIFIKACJA DO ZABIEGU BIOPSJI FUZYJNEJ PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO)

W Grupie Medycznej Tommed w Katowicach w placówce przy ulicy Fredry 22, w celu zapewniania najwyżej jakości świadczonych usług, wszyscy pacjenci do zabiegu biopsji fuzyjnej prostaty kwalifikowani są na bezpłatnej wizycie przed zabiegowej.

Konsultacje przed badaniem przeprowadza doktor Michał Kępiński, specjalizujący się w urologii, który w przypadku zakwalifikowania pacjenta do badania, wykonuje zabieg biopsji fuzyjnej prostaty (gruczołu krokowego).

Przygotowanie do wizyty – na wizytę kwalifikującą do badania biopsji fuzyjnej prostaty niezbędne jest posiadanie i zabranie ze sobą wyniku rezonansu magnetycznego prostaty oraz nośnika z badaniem.

 

ILE KOSZTUJE BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) ?

Badanie biopsji fuzyjnej prostaty jest zabiegiem komercyjnym.

W Grupie Medycznej Tommed biopsja fuzyjna prostaty wykonywany jest w cenie 4000 złotych (cena obejmuje koszt badania histopatologicznego).

 

CZY BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY (GRUCZOŁU KROKOWEGO) JEST REFUNDOWANA Z NFZ ?

Biopsja fuzyjna prostaty (gruczołu krokowego) nie jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia

 

Diagnostyka raka prostaty w 45 minut? To możliwe! Wszystko, co musisz wiedzieć o biopsji fuzyjnej. CZYTAJ WIĘCEJ>>

 

Dr N. Med. Kępiński Michał CZYTAJ WIĘCEJ >>

 

KONTAKT 32 88 00 333 wew. 6 > 5

 

MAMMOGRAFIA, USG, RTG, Biopsja, HOLTER EKG, LABORATORIUM


Tommed działa w ramach NFZ oraz świadczy usługi prywatnePLN

© GRUPA MEDYCZNA TOMMED 2023.