PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY - CYTOLOGIA, SZCZEPIENIE HPV

24.05.2021

Cytologia i Szczepienie HPV - profilaktyka raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy - smutna statystyka

Na świecie na nowotwór szyjki macicy umiera rocznie 500 tys. kobiet. W Polsce jest on drugim, po raku piersi, co do częstotliwości nowotworem złośliwym u kobiet. Rocznie rozpoznaje się raka szyjki macicy u około 3300 pań. Niestety połowa z nich umiera. W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest w Polsce wyższa aż o 70 %. 

Wysoka śmiertelność jest spowodowana tym, że nowotwór szyjki macicy wykrywa się najczęściej w takim stadium, że na jego leczenie jest już za późno. Kobiety zbyt rzadko wykonują badania cytologiczne.

Tymczasem rak szyjki macicy to pierwszy nowotwór, któremu w dużej mierze można zapobiec. Za odkrycie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papillomavirus) i powiązanie go z rakiem szyjki macicy prof. Harald zür Hausen otrzymał w 2008 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

Od wirusa HPV do raka szyjki macicy

Zdaniem ekspertów WHO za niemal 100% przypadków raka szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Zakażenie następuje głównie drogą płciową – to najbardziej powszechna infekcja przenoszona w ten sposób wśród ludzi. Około 80 proc. aktywnych seksualnie dorosłych zarazi się wirusem HPV.

Wirus HPV jest zakaźny, ale nie oznacza to, że wszyscy zakażeni wykazują objawy kliniczne choroby. Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy. Niestety w związku z brakiem widocznych objawów, większość zakażonych HPV nie wie o tym i nieświadomie rozprzestrzenia wirusa.

Cytologia i szczepienie HPV, czyli jak zapobiec zachorowaniu?

Szczepienie ochronne przeciwko HPV jest skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez najważniejsze genitalne typy wirusa, odpowiedzialne za większość przypadków raka szyjki macicy i brodawek płciowych.

Szacuje się, że szczepionka po podaniu wszystkich zalecanych 3 dawek zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o około 70%.  Ochrona utrzymuje się co najmniej przez 8 lat (a prawdopodobnie znacznie dłużej).

Należy pamiętać, że szczepienie nie chroni przed wszystkimi przypadkami raka szyjki macicy, dlatego kobiety powinny nadal regularnie wykonywać badania przesiewowe ukierunkowane na raka szyjki macicy (cytologia).

Szczepienie HPV - kogo zaszczepić?

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) twierdzi, że najlepiej szczepić dziewczynki w okresie dojrzewania, które nie rozpoczęły współżycia. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV zaleciło rutynowe podawanie szczepionki dziewczętom w wieku 12-15 lat. Zalecane jest też szczepienie dziewcząt i kobiet w wieku 16-25/26 lat, które nie były szczepione. Jeśli chodzi o kobiety w wieku 19-26 lat oraz starsze, które prawdopodobnie miały już kontakt z HPV, to decyzja powinna być podjęta indywidualnie, po rozmowie z ginekologiem.

Bardzo ważna jest świadomość, że zaszczepienie na pewno nie zwalnia z konieczności przeprowadzania cytologii.

Szczepionka w połączeniu z cytologią może skutecznie ochronić przed tym typem nowotworu, na który naprawdę kobiety nie muszą już dziś umierać.

Wsparcie samorządów w szczepieniach HPV

W wielu polskich miastach, gminach i powiatach władze samorządowe organizują bezpłatne lub częściowo odpłatne szczepienia przeciwko HPV.

Prezydent Miasta Katowice we współpracy z Ośrodkiem Medycznym Tommed realizuje „Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) w mieście Katowice” w całości finansowany z budżetu miasta.

Dodatkowo Ośrodek Medyczny Tommed oferuje odpłatne szczepienie wszystkim dziewczętom powyżej 12 roku życia i zainteresowanym kobietom.

Kierując się zasadą, że dojrzałe decyzje mogą ochronić młode życie zachęcamy do zapoznania z tematem i możliwością skorzystania ze szczepienia !

 

© GRUPA MEDYCZNA TOMMED 2023.