W trakcie badania gastroskopowego pacjent leży na lewym boku. Aby zminimalizować odruchy towarzyszące gastroskopii, znieczulane jest miejscowo gardło roztworem lidokainy. Badanie można wykonać również w znieczuleniu ogólnym. Badanie gastroskopowe wykonuje się za pomocą endoskopu – giętkiego wziernika o średnicy małego palca, który lekarz wprowadza przez umieszczony między zębami osoby badanej ustnik. Moment przechodzenia przez gardło jest nieprzyjemny i wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Przełknięcie śliny ułatwia szybkie i bezbolesne wprowadzenie instrumentu. Oglądanie przełyku, żołądka i dwunastnicy trwa kilka minut, jest w niewielkim stopniu nieprzyjemne i praktycznie bezbolesne, podobnie jak pobieranie wycinków. Pomocne w zmniejszeniu dyskomfortu związanego z badaniem jest spokojne, miarowe oddychanie. Po badaniu lekarz opisuje wynik badania i pokrótce wyjaśnia nieprawidłowości.
Gastroskopia ma opinię badań nieprzyjemnych. Jednak przeprowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów, przy życzliwej współpracy z pacjentem nie trwa długo, a jej dokuczliwość jest ograniczona do minimum.
Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt do oczyszczonego jelita kolonoskopu, czyli giętkiej rurki średnicy palca, który lekarz przesuwa przez całe jelito grube aż do ujścia jelita cienkiego. Badanie można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, które polega na rozprowadzeniu żelu lidokainy w okolicy odbytu. Znieczulenie dożylne z udziałem anestezjologa jest zalecane szczególnie osobom po operacjach w jamie brzusznej, takich jak cięcia cesarskie, operacje ginekologiczne, usunięcie nerki, po przebytym zapaleniu otrzewnej lub w chorobie uchyłkowej.
Przed badaniem w przebieralni pacjent przebiera się w jednorazową bieliznę, która umożliwia wprowadzenie instrumentu przez odbyt, ale równocześnie zapewnia intymność. Badanie wykonywane jest na lewym boku, z podciągniętymi do brzucha kolanami. W trakcie kolonoskopii lekarz może poprosić o zmianę pozycji, aby uwidocznić odpowiednie części jelit. Czas trwania kolonoskopii to zazwyczaj 30 minut w zależności od przygotowania pacjenta, warunków anatomicznych oraz jednoczasowo wykonywanych dodatkowych zabiegów, np. usunięcia polipów lub pobrania wycinków do badań histopatologicznych, które mogą znacząco wydłużyć badanie.
Odczuwanie dyskomfortu w trakcie kolonoskopii zależy w dużej mierze od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz warunków anatomicznych. Nieprzyjemne może być rozdęcie jelita przez wprowadzane w trakcie badania powietrze oraz pociąganie jelita w trakcie manewrowania instrumentem.
KONTAKT: DIAGNOSTYKA - PRACOWNIA ENDOSKOPOWA
Kontakt: Szpital - Oddział Gastroenterologiczny