Zasady udostępniania dokumentacji medycznej
- Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz informacji o udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych
- Dokumentacja medyczna udostępniana jest pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta (na podstawie upoważnienia znajdującego się w systemie medycznym Tommed i zgody pacjenta udzielonej w IKP lub upoważnienia podpisanego własnoręcznie przez pacjenta, zawierającego dane umożliwiające weryfikację osoby odbierającej).
- Osoba odbierająca udostępnioną dokumentację medyczną winna się okazać dokument tożsamości.
- Wniosek o udostępnianie dokumentacji medycznej może zostać złożony osobiście, telefonicznie, drogą mailową lub poprzez e-rejestrację.
- Dokumentacja może być udostępniana w formie:
- kopii
- wyciągu lub odpisu
- poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu; jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji
- do wglądu w siedzibie Poradni w obecności pracownika Tommed Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Dokumentacja udostępniana jest bez zbędnej zwłoki, tj. w terminie do 14 dni w formie elektronicznej. Pacjenci, którzy nie wyrażą zgody na tę formę udostępnienia, otrzymują dokumentację w innej formie.
- Za wydanie dokumentacji medycznej po raz pierwszy Tommed nie pobiera od pacjenta żadnych opłat (art. 28 ust. 2a pkt 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.)
- Za wydanie dokumentacji medycznej uprzednio już udostępnionej Tommed pobiera opłatę w wysokości maksymalnej określonej w art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wg cennika obowiązującego w Grupie Medycznej Tommed tj.
- Za jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej opłata nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
- Za jedną stronę kopii lub wydruku dokumentacji medycznej opłata nie może przekraczać 0,00007 przeciętnego wynagrodzenia, o którym w art. 20 pkt. 2 ww. ustawy.
- Za sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych, opłata nie może przekraczać 0,0004 przeciętnego wynagrodzenia, o którym w art. 20 pkt. 2 ww. ustawy.
W związku z przywołanym przepisem o którym w art. 20 pkt. 2 ww. ustawy wprowadza się opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej.
Aktualna wysokość opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej znajduje się na https://tommed.pl/cennik
- Opłatę za otrzymane kopie/ wyciągi/ odpisy uiszcza się w rejestracjach Tommed spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub przelewem.
- Odbiór osobisty (po okazaniu dokumentu tożsamości), odpisów, wyciągów lub kopii następuje wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu terminu w miejscu, w którym pacjent złożył wniosek (odpowiednia rejestracja lub Sekretariat).
osoba odpowiedzialna:
Marta Bula
wpis utworzono:
09.03.2023, 13:17
przez:
Przemysław Kudłacik
ostatnia modyfikacja:
30.07.2024, 09:07
przez:
Przemysław Kudłacik
rejestr wpisów historycznych >>