MAMMOGRAFIA - ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM

23.08.2016

CO TO JEST MAMMOGRAFIA

Mammografia jest radiologicznym badaniem piersi, które pozwala na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium. Mammografia umożliwia rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych - guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi - na bardzo wczesnym etapie rozwoju, co znacząco zwiększa szanse wyleczenia.

DLA KOGO PRZEZNACZONA JEST MAMMOGRAFIA

Mammografia przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet powyżej 40. roku życia.

Młodsze kobiety mają znacznie gęstszą budowę sutków, wynikającą z przewagi tkanki gruczołowej. W tym przypadku najodpowiedniejszą metodą diagnostyczną jest USG piersi.

W piersiach od 40. roku życia dominuje tkanka tłuszczowa co umożliwia wykonanie wyraźnego zdjęcia radiologicznego, dzięki czemu skuteczniej można ocenić budowę piersi i wykrywać zmiany patologiczne.

KIEDY WYKONAĆ BADANIE MAMMOGRAFICZNE

Mammografia jako badanie przesiewowe, czyli służące wykrywaniu wczesnej postaci raka piersi powinno zostać przeprowadzone:

 • po raz pierwszy w 40. roku życia,
 • co 2 lata między 40. a 50. rokiem życia,
 • co 1 rok jeżeli w bliskiej rodzinie ktoś chorował na raka sutka,
 • co 1 rok po ukończeniu 50 lat.

Mammografia wskazana jest również w następujących sytuacjach:

 • wyczucia podczas samobadania zmiany w budowie piersi (zgrubienia, guzki),
 • różnica w kształcie piersi lewej i prawej,
 • ból piersi,
 • wyciek z brodawki sutkowej,
 • kontrola przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej,
 • lokalizacja patologicznych zmian przed planowaną operacją piersi,
 • kontrola po leczeniu guza piersi: operacyjnym, chemioterapii lub radioterapii.

CZY MAMMOGRAFIA JEST BEZPIECZNA

Mammografia jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Wykorzystywana w trakcie badania dawka promieniowania rentgenowskiego jest bardzo niska. Dlatego badanie można powtarzać często bez ryzyka negatywnego wpływu na zdrowie.
Przeciwskazaniem do badania mammograficznego jest ciąża.

SKUTECZNOŚĆ MAMMOGRAFII

Mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i za najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat.

 

Ważne jest aby na badanie mammograficzne zabrać zdjęcia i opisy z wcześniejszych badań piersi (USG, mammografia, biopsja), a także wypisy ze szpitala jeżeli wykonywane były jakieś zabiegi w obrębie gruczołów sutkowych. W przypadku mammografii bardzo ważna jest ocena dynamiki zmian w piersiach.

 

Ośrodek Medyczny Tommed realizuje bezpłatne badania MAMMOGRAFICZNE w ramach programu „Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” adresowanego do kobiet w wieku 50-69 lat.

 

Pamiętajmy, że kluczowe znaczenie dla zdrowia mają działania profilaktyczne i skuteczna diagnostyka. Dlatego nie bójmy się badań – one są szansą na zdrowe i długie życie!

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i KONTAKTU !

 

© GRUPA MEDYCZNA TOMMED 2023.