CYTOLOGIA - BADANIE, KTÓRE MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

21.06.2016

PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY

Dlaczego Polki tak rzadko decydują się na cytologię, proste badanie, które ratuje życie? Czy brak czasu jest dobrym wytłumaczeniem? A strach przed ewentualnym wykryciem choroby usprawiedliwia brak działania?

Wiele kobiet nadal uważa, że skoro nie odczuwa dolegliwości, nic im nie dolega. Niestety tak nie jest. Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny, w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii.

Cytologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym raka szyjki macicy, pozwala na wykrycie stanów przednowotworowych i zapobieganie jego rozwojowi.  Jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. A wykrycie zmian odpowiednio wcześnie sprawia, że szansa ich całkowitego wyleczenia jest bardzo duża.

CYTOLOGIA – KIEDY ZROBIĆ PO RAZ PIERWSZY? KIEDY MOŻNA ZREZYGNOWAĆ?

Cytologię powinna wykonywać każda kobieta w wieku co najmniej 25 lat, niezależnie od tego, czy rozpoczęła współżycie seksualne, czy nie.

Cytologia po raz pierwszy powinna zostać wykonana w wieku 20-25 lat lub wkrótce po rozpoczęciu życia płciowego (najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia).

Lekarze nie wskazują górnej granicy wieku, powyżej której nie ma już potrzeby wykonywania cytologii. Również panie, które przeszły menopauzę powinny regularnie wykonywać badanie. Ewentualna decyzja o rezygnacji z badania w wieku 65-70 lat, powinna być podjęta po konsultacji z ginekologiem w przypadku gdy wyniki trzech kolejnych badań były prawidłowe, a w ciągu ostatnich 10 lat w badaniu ginekologicznym nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

JAK CZĘSTO NALEŻY WYKONYWAĆ CYTOLOGIĘ?

Częstotliwość badania cytologicznego zależy od wieku pacjentki i wyniku jej ostatniej cytologii. Zaleca się wykonywanie cytologii co 3 lata, jeśli ostatni wynik był prawidłowy.

Cytologię wykonuje się także u kobiet w ciąży - dwukrotnie: w I i III trymestrze. Jeśli cytologia nie została zrobiona podczas ciąży, należy pobrać materiał do badania jak najszybciej - już podczas pierwszej poporodowej wizyty u ginekologa.

Kobiety należące do grupy podwyższonego ryzyka raka szyjki macicy - zakażenie HIV, zakażenie HPV, obniżona odporność, wcześniejsze leczenie z powodu nadżerki lub dysplazji, czyli stanu przedrakowego szyjki macicy - powinny wykonywać badanie co roku, lub częściej, jeśli tak zaleci ginekolog.

BADANIE CYTOLOGICZNE W KATOWICACH

W większości krajów europejskich kobiety bardzo rzadko umierają na raka szyjki macicy, ponieważ leczą się zanim choroba się rozwinie. Każdego roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada około czterech tysięcy kobiet, a blisko dwa i pół tysiąca umiera.

 

W Polsce cytologię można zrobić również bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ. Skierowany jest on do grupy kobiet najbardziej zagrożonych tą chorobą w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego tego badania. Bezpłatną cytologię można sobie zrobić w każdej poradni ginekologicznej, która ma umowę z NFZ.

Ośrodek Medyczny Tommed w Katowicach Piotrowicach realizuje bezpłatne badania CYTOLOGICZNE w ramach programu „Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy”. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i kontaktu!

 

© GRUPA MEDYCZNA TOMMED 2023.