Kriolezja

 

 

KRIOLEZJA

KRIOLEZJA - czym jest i na czym polega

KRIOLEZJA to metoda leczenia bólu polegającą na zablokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych poprzez miejscowe zamrożenie i czasowe uszkodzenie nerwu. Powoduje to likwidację lub zmniejszenie odczuwania bólu w danym obszarze ciała.

Zabieg polega na wprowadzeniu w okolicę wskazanego nerwu cienkiej sondy - kriochirurgicznej sondy igłowej. Końcówka sondy obniża swoją temperaturę do ok. -70 °C i będąc w bezpośrednim sąsiedztwie nerwu zamraża go.

Zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG, przez wykwalifikowanego lekarza, co zapewnia dokładną lokalizację uszkodzonego nerwu zaopatrującego czuciowo daną okolicę lub staw.

Dodatkowo precyzyjną lokalizację nerwu umożliwia nam wykorzystywana podczas zabiegu elektrostmulacja.

Kriolezja jest zabiegiem małoinwazyjnym, podczas zamrażania nerw jest uszkadzany w sposób odwracalny i po pewnym czasie się regeneruje.

Zabieg kriolezji wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu lidokainą skóry i tkanki podskórnej. Dzięki temu nie jest konieczna hospitalizacja, a pacjent po krótkiej obserwacji najczęściej może samodzielnie wrócić do domu.

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od wielkości zamrażanego nerwu, liczby zamrażanych nerwów oraz ich położenia anatomicznego. Zabieg zazwyczaj trwa od 30 do 60 minut dla jednego nerwu.

W trakcie jednego zabiegu można dokonać kriolezji w kilku punktach.

 

Wskazania do zabiegu KRIOLEZJI

Zabieg kriolezji ma zastosowanie w przypadku przewlekłego bólu, który słabo lub wcale nie reaguje na leczenie farmakologiczne. Jest alternatywą dla farmakoterapii - może być rozwiązaniem dla osób przewlekle stosujących leki przeciwbólowe.

Kriolezja jest również rozwiązaniem dla osób czekających na operację, chcących uniknąć leczenia operacyjnego lub mających do niego przeciwwskazania. Likwiduje lub zmniejsza uczucie bólu, co pozwala na zwiększenie aktywności i intensywniejszą rehabilitację.

 

Zastosowania KRIOLEZJI:

  • bóle KRĘGOSŁUPA bez objawów korzeniowych: odcinka lędźwiowego i piersiowego
  • bóle STAWU KRZYŻOWO-BIODROWEGO
  • bóle STAWÓW w zmianach pourazowych kończyn górnych i dolnych
  • bolesne BLIZNY POOPERACYJNE
  • bolesne NERWIAKI
  • ZMIANY ZWYRODNIENIOWE STAWÓW KOLANOWYCH w stadium zaawansowanym, zwłaszcza nie reagujące na inne sposoby leczenia lub w stadium kwalifikującym się do protezoplastyki
  • ZMIANY ZWYRODNIENIOWE STAWÓW BIODROWYCH w stadium zaawansowanym, zwłaszcza nie reagujące na inne sposoby leczenia lub w stadium kwalifikującym się do protezoplastyki
  • OSTROGA PIĘTOWA oporna na leczenie innymi metodami
  • inne ENTEZOPATIE takie jak łokieć tenisisty, łokieć golfisty.

 

Kwalifikacja do zabiegu KRIOLEZJI:

Zabieg kriolezji nie wymaga specjalnego przygotowania i jest przeprowadzany w gabinecie zabiegowym. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza nasz specjalista w oparciu o badanie kliniczne oraz badania obrazowe.

Jako element kwalifikacji pacjenta do zabiegu można w niektórych przypadkach wykonać blokadę diagnostyczną.

Zazwyczaj nie jest konieczne odstawianie przed samym zabiegiem żadnych leków, z wyjątkiem silnych leków antykrzepliwych. O ewentualnym odstawieniu leków, zmniejszeniu dawki bądź zmianie leku powinien zadecydować lekarz.

 

Do przeciwskazań kriolezji należą:

  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • zamiany infekcyjne skóry i tkanek w rejonie planowanego zabiegu
  • ogólna aktywna infekcja (np. dróg moczowych, dróg oddechowych, jelit)
  • ciąża
  • brak współpracy z pacjentem – świadomej zgody na zabieg
  • Zabieg wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza pod stałą kontrolą USG.

Kriolezja nie wiąże się z wysokim ryzykiem działań niepożądanych, jednak, jak przy każdej procedurze wiążącej się z przerwaniem ciągłości skóry mogą wystąpić takie efekty jak: odmrożenia skóry, infekcje w miejscu nakłucia, podrażnienia tkanek miękkich, zbliznowacenia, krwawienia.

 

Jak długie jest działanie KRIOLEZJI:

Kriolezja nie leczy chorej tkanki, tylko likwiduje, lub zmniejsza czucie bólu.

Najczęściej efekt przeciwbólowy zabiegu kriolezji trwa od 3 do 12 miesięcy. Zabieg można powtarzać.

 

Jak się zapisać na zbieg KRIOLEZJI?

W celu zapisania na zabieg konieczna jest konsultacja u lekarza wykonującego kriolezję. 

Zabieg kriolezji wykonywany jest w Poradni Ortopedycznej Grupy Medycznej Tommed w ramach kontraktu z NFZ oraz prywatnie. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem 

 

BLOKADY DIAGNOSTYCZNO-TERAPEUTYCZNE

Zabieg kriolezji może być poprzedzony wykonaniem blokady diagnostyczno-terapeutycznej, mającej na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych bądź odczynu zapalnego.

Blokady diagnostyczne stosowane są do określenia lub potwierdzenia źródła bólu. Blokady terapeutyczne stosuje się w sytuacjach gdy zawodzi leczenie zachowawcze, tj. rehabilitacyjne, farmakologiczne. Ich głównym celem jest zmniejszenie odczynu zapalnego.

Blokada polega na podaniu leków znieczulających i przeciwbólowych bezpośrednio w miejsce bólu, tj. w okolicę nerwów lub stawów. Blokady przeprowadzane są w gabinecie zabiegowym przez naszego specjalistę, pod kontrolą USG.

Przygotowanie do zabiegu uzależnione jest od lokalizacji blokowanego miejsca. Szczegółowych informacji udzieli lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Poradnia Ortopedyczna Grupy Medycznej Tommed oferuje:

  • blokadę stawów miedzywyrostkowych kręgosłupa
  • blokadę korzenia nerwowego kręgosłupa (blokada dootworowa)
  • blokadę nadtwardówkową (nadoponowa)
  • blokadę dostawową ( staw krzyżowo-biodrowy, staw biodrowy, staw kolanowy)

Blokady diagnostyczno-terapeutycznych w Poradni Ortopedycznej Grupy Medycznej Tommed są wykonywane jako usługi prywatne. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem 

 

NASI SPECJALIŚCI

Lek. Med. Suchy Grzegorz

 

KONTAKT: ORTOPEDIA ŻELAZNA >>

 

© GRUPA MEDYCZNA TOMMED 2023.