WIOSENNE PORZĄDKI W ORGANIŹMIE

26.04.2019

obraz

WIOSENNE PORZĄDKI W ORGANIŹMIE


Wiosna to czas porządków. To sezon mycia okien i sprzątania w ogrodzie. A gdyby tak zrobić pozimowy porządek z różnymi dolegliwościami, które męczą nasz organizmie na co dzień? Częstą dolegliwością, która daje o sobie znać wiosną jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Wrzód to mały ubytek występujący w śluzówce żołądka lub dwunastnicy. Czasem powstaje w dolnej części przełyku. Wrzody powstają w miejscach, gdzie znajduje się pepsyna, enzym odpowiedzialny za trawienie białek. Wrzody mogą mieć średnicę od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Kiedyś uważano,że przyczyną powstania wrzodu żołądka jest stresujący tryb życia, jednak obecnie okazuje się, że wrzody żołądka dotyczą również osób spokojnych. Nieleczona choroba wrzodowa żołądka może przekształcić się w nowotwór. Wrzody żołądka przypominają stożkowate zagłębienie.


Jakie dolegliwości mogą świadczyć o wrzodach żołądka?
Objawy choroby wrzodowej żołądka zależą w dużej mierze od umiejscowienia wrzodu oraz zaawansowania choroby. We wrzodach żołądka objawem najbardziej charakterystycznym jest zgaga, czyli uczucie palenia w przełyku połączone z silnym bólem w nadbrzuszu. Ból często promieniuje – od pleców i prawego ramienia. Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój? Przede wszystkim długość utrzymywania się objawów wrzodów żołądka - jeśli ból brzucha i zgaga występują nieustannie przez kilka dni lub tygodni, czas na wizytę u lekarza, gdyż możemy chorować na wrzody żołądka.

 

Wrzody żołądka – diagnostyka
Wrzody żołądka potwierdza się poprzez wykonanie gastroskopii. Zabieg polega na wprowadzeniu przez przełyk do żołądka, giętkiego przewodu zakończonego minikamerą. Lekarz przeprowadzający zabieg widzi błonę śluzową i może pobrać wycinki z miejsc zmienionych chorobowo. To bardzo ważne, ponieważ nieleczone wrzody żołądka mogą zamieniać się w komórki nowotworowe, które z wyglądu nie różnią się niczym od zwykłych wrzodów. Dopiero podczas badania mokroskopowego wycinka można dostrzec te różnice. Wycinki służą też do testów potwierdzających obecność bakterii Helicobacter pylori. Warto zapytać swojego lekarza o ewentualne wskazania do wykonania gastroskopii.

Szczegółowych informacji dotyczących zapisów na badanie gastroskopii można uzyskać pod nr telefonu Infolinii Tommed 32 88 00 333 lub 32 607 23 13

 

loga funduszy europejskich, województwa śląskiego, tommedu i unii europejskiej loga funduszy europejskich, województwa śląskiego, tommedu i unii europejskiej

© GRUPA MEDYCZNA TOMMED 2016.