BĄDŹ GOTOWY NA SPOTKANIE Z KLESZCZEM

19.04.2016

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na słoneczne i ciepłe dni. Na wycieczkę rowerową, spacer po lesie lub piknik w parku.

Niestety odpoczynek na świeżym powietrzu wiąże się z ryzykiem ukąszenia kleszczy. Na spotkanie z kleszczami narażeni jesteśmy również w miejskich parkach, na placach zabaw, działkach i w przydomowych ogródkach.

Jak uchronić się przed kleszczami? Jak uniknąć przenoszonych przez nie groźnych chorób? W warunkach Polski przede wszystkim kleszczowego zapalenia opon mózgowych i boreliozy.

Na pewno wybierając się do lasu warto założyć odpowiednie ubranie chroniące przed ukąszeniami - długie spodnie, bluzkę z długim rękawem oraz zakryte buty. Można stosować również środki odstraszające kleszcze – repelenty. Ważne aby po powrocie do domu dokładnie obejrzeć wszystkie miejsca na ciele, "lubiane" przez kleszcze: szyję, brzuch, miękkie miejsca w zgięciach rąk i nóg.

Warto również pamiętać o możliwości zaszczepienia przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu

Ośrodek Medyczny Tommed oferuje szczepienia przeciwko wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu. Szczepienia adresowane są dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 1 roku życia.

Szczepionka podawana jest w trzech dawkach wg schematu dobranego przez lekarza, aby uzyskać odporność utrzymującą się od 3 do 5 lat. Standardowo druga dawka szczepienia podawana jest zazwyczaj po 1-3 miesiącach, trzecia po 5-12 miesiącach. Możliwe jest również szczepienie w trybie przyśpieszonym: druga dawka podawana jest po 14 dniach, a trzecia po 5-12 miesiącach.

W Ośrodku Medycznym Tommed kompleksowo zajmujemy się również diagnostyką i leczeniem boreliozy Z roku na rok wzrasta ilość zachorowań na tę groźną wielonarządową chorobę przenoszoną przez kleszcze. Sprawdź czym jest borelioza, wykonaj diagnostykę i poznaj metody leczenia. Oferujemy specjalistyczny Program Leczenia Boreliozy, pod kierunkiem dr n. med. Marka Beniowskiego.

 

logo funduszy europejskich, flaga polski i logo unii europejskiej

© GRUPA MEDYCZNA TOMMED 2023.