Najczęściej mamy do czynienia z przeziębieniem występującym w wyniku przechłodzenia organizmu i ekspozycji na wirusy. Zazwyczaj przeziębienie wywołują rynowirusy. Podczas przeziębienia występują następujące objawy: katar, ból głowy, chrypka, kaszel, osłabienie, złe samopoczucie, gorączka powyżej 38°C. Dolegliwości ustępują do tygodnia. Jednak kiedy objawy przeziębienia ulegają nasileniu i występuje gorączka powyżej 39°C, duszności, ropna plwocina, uporczywy kaszel, bóle uszu, kości, to dochodzi do zakażenia bakteryjnego i wtedy wskazana jest pomoc lekarska.
Przeziębienie leczymy objawowo. Chory powinien pozostać w domu, w łóżku, ograniczyć wysiłek, nie narażać się na zmiany temperatury i zastosować leki znoszące poszczególne objawy. Podczas przeziębienia gorączkę i bóle zwalczamy przez podanie paracetamolu, ibuprofenu, pyralginy. Natomiast katar możemy złagodzić stosując krople do nosa lub tabletki, ale tylko do pięciu dni. Podczas kaszlu suchego można stosować syropy roślinne, a w trakcie mokrego kaszlu syrop tymiankowy.
Leczenie objawowe obejmuje również pobudzenie systemu odpornościowego przy pomocy preparatów jeżówki, aloesu lub witaminy C z rutozydem. W leczeniu przeziębienia należy uwzględnić postępowanie pomocnicze, czyli należy dużo pić, ok. 2-3 litrów płynów dziennie. Mogą to być herbaty ziołowe z lipy, dzikiej róży, maliny, czarnego bzu lub czarna herbata z cytryną, miodem, sokiem malinowym.
----------------dr n. med. Jefimiuk-Chęcińska Jolanta----------------